Čo znamená terapeutická kaviareň?

Zamestnávame ľudí s duševným ochorením, ktorí si kvôli svojmu ochoreniu (alebo kvôli ním spôsobeným obdobiam práceneschopnosti) nevedia nájsť prácu na bežnom pracovnom trhu. Po tréningu u nás zamestnancov vysielame na trh práce s tým, že majú pracovnú skúsenosť a referenciu.

Tréningová kaviareň nie je chránená dielňa. Zamestnanci u nás nezostávajú celý život. Chceme ich podporiť, aby si zvykli na to, že pracujú, a aby sa potom zamestnali inde, v bežnom, nepodporovanom zamestnaní.

Čo u nás môžete očakávať

  • naši pracovní terapeuti vás naučia všetko, čo u nás budete potrebovať,
  • budete pracovať v malom kolektíve,
  • dĺžku a frekvenciu pracovných zmien nastavujeme každému tak, ako sa vopred dohodneme,
  • spoznáte nových ľudí,
  • naučíte sa komunikovať s kolegami, vedúcimi aj zákazníkmi,
  • ak budete naozaj chcieť, získate pracovné návyky, ktoré budete môcť využiť aj v inej práci,
  • prvý mesiac sa budete zaúčať ako dobrovoľník bez nároku na odmenu,
  • potom dostanete pracovnú zmluvu na najviac polovičný úväzok.

 

Čo od vás budeme chcieť

  • potravinársky preukaz a vyjadrenie psychiatra (stiahnuť sa dá tu),
  • chuť pracovať a učiť sa nové veci,
  • dodržiavanie pravidiel našej kaviarne.

 

Benefitom pre vás nebude len to, že budete mať príjem. Omnoho významnejšie je, že spoznáte sami seba, zorientujete sa vo svojich silných a slabých stránkach, zistíte, kde máte hranice a limity, čo dokážete a kde vás už vaše ochorenie limituje. Tým sa vám zásadne zvýši kvalita života. Nebudete si trénovať len schopnosť pracovať; budete sa učiť aj komunikovať a vychádzať s kolegami, nadriadenými, organizovať si čas, hovoriť o svojich možnostiach a potrebách. To všetko sa vám zíde aj v mimopracovných činnostiach – vo voľnočasových aktivitách, v rozvíjaní priateľských a partnerských vzťahov, vo vašom okolí a v rodinách.

Prinášame však aj iné benefity. Väčšina našich zamestnancov žije v nejakom sociálnom prostredí – v rodinách alebo s blízkymi ľuďmi. Tým, že si posilníte sebavedomie a ako pracujúci sa na svet budete pozerať inak, zjednoduší a odľahčí sa život vašim rodinám a okoliu. Zo skúseností vieme, že ľudia s duševným ochorením, ktorým sa podarí nájsť si prácu, začnú veľmi rýchlo inak uvažovať, majú iné témy na rozhovor, opäť sa stretávajú s bývalými kamarátmi, nevyhýbajú sa rodinným oslavám… Takáto zmena má veľký dopad na rodiny a sociálne okolie našich zamestnancov. Rodičia našich zamestnancov napríklad nemusia bojovať s vedomím, že ich dieťa je doma a v živote „sa neuchytilo“.

A potom sú tu benefity pre spoločnosť. Najjednoduchšie viditeľným úžitkom našej práce pre spoločnosť je fakt, že vrátime na trh práce ľudí, ktorí sú inak nezamestnateľní. Z pohľadu spoločnosti títo ľudia prestávajú byť len „príjemcami“ rôznych foriem podpory a dôchodkov a stávajú sa „prispievateľmi“ do spoločnej kasy.

Prinášame však ešte niečo. Keď k nám prídete ako zákazník, často nebudete vedieť, kto vás práve obsluhuje. Naši zamestnanci v tréningu sú oblečení v civile, rovnako ako tréneri. Väčšinou sa to naozaj nedá rozoznať. Človek s duševným ochorením je predsa človek ako každý iný.

Ako to funguje?

Zamestnanci u nás pracujú na troch rôznych pracovných pozíciách:

Upratovač pracuje necelé tri hodiny. Pracuje ráno, pred otvorením kaviarne. Jeho úlohou je utrieť/umyť dlážku, utrieť stoly, utrieť bar, umyť prípadnú špinu, upratať veci, ktoré zostanú od predchádzajúceho dňa neupratané. Prítomný tréner za ten čas skontroluje, či má kaviareň zásoby surovín a tovaru; ak bude niečo chýbať a ak to pre upratovača je zvládnuteľné, upratovač dostane primeranú sumu peňazí a vyšleme ho do obchodu dokúpiť potrebné suroviny (napr. pečivo alebo zeleninu). Táto pozícia je sociálne, fyzicky aj psychicky najmenej náročná. Upratovač pracuje v čase, keď v kaviarni nie sú zákazníci, a komunikuje viac-menej len s trénerom.

Žemliar pracuje na štvorhodinové pracovné zmeny, vždy dva dni pracuje a jeden deň má voľno. Pracuje za barom vedľa barmana. Žemliar si ráno pripraví suroviny, umyje a očistí zeleninu. Potom podľa pokynov barmana pre zákazníkov pripravuje občerstvenie – krája žemle, na nárezovom stroji nakrája šunku, naplní žemľu, pridá čerstvú zeleninu podľa aktuálnej ponuky a všetko buď naservíruje na tanier alebo zabalí. Žemle sa nepripravujú do zásoby, chceme, aby ich zákazníci dostali čerstvé. Žemliar je priamo v kaviarni, ale nemusí komunikovať so zákazníkmi.

Barman má najnáročnejšiu pozíciu v kaviarni. Zamestnanci na tejto pozícii pracujú na štvorhodinové pracovné zmeny, vždy dva dni po sebe, potom majú deň voľno. Barman stojí za barom, komunikuje so zákazníkmi, prijíma objednávky, obsluhuje pokladňu, pripravuje nápoje, servíruje nápoje a zákusky a odovzdáva tovar zákazníkom. Barman zároveň celú kaviareň vedie, prijíma objednávky pre žemliara a odovzdáva hotové občerstvenie zákazníkom. Z hľadiska sociálnej záťaže je to najnáročnejšia pozícia v kaviarni.

Môžem k vám ísť na tréning?

Ak máte aspoň plus-mínus stabilizovaný zdravotný stav, trochu motivácie, a ste schopní vybaviť si odporúčanie od psychiatra a preukaz na prácu s potravinami, môžete. Diagnóza nerozhoduje a nepýtame sa na ňu.

Chcem prispieť ako jednotlivec

To sme radi 🙂 Náš transparentný účet v Tatra banke sa volá Tréningová kaviareň a má číslo
SK28 1100 0000 0029 4015 8464.

Našu kampaň na Doniu môžete podporiť tu. A formulár na 2 %  z dane je tu.

Chceme prispieť ako firma

Budeme vďační. Napíšte nám na podpora@lepsipribeh.sk a dohodneme sa.

Budete v dobrej spoločnosti.

Môžem u vás dobrovoľníčiť?

Ak si trúfate, môžete. Vítame ľudí so stabilnou povahou, ktorých len tak niečo nevytočí. A potom pestrofarebných ľudí na milión spôsobov. Neriešime preferencie, piercingy ani farbu vlasov. Zaujíma nás, aký ste človek.

Môžem u vás absolvovať dobrovoľnícku časť DofE?

Jasné. Ale ak s nami chceš rátať, my chceme rátať s tebou. Dobrovoľníci sú dôležitou súčasťou nášho tímu, nebudeme ich mať len do počtu. Ak budeme dohodnutí, že prídeš, budeme počítať s tvojím príspevkom k práci nás všetkých.

Kontakty

Záujem o tréning:
Martin Zambor, príjmový terapeut
praca@lepsipribeh.sk

Dobrovoľníci a DofE:
Katarína Nogová, vedúca kaviarne
katka@lepsipribeh.sk

Darcovia a spolupráce:
podpora@lepsipribeh.sk

Adresa kaviarne:

Obchodné centrum VIVO!
prvé poschodie vedľa kina
Vajnorská 100, Bratislava

Pre účinkujúcich:

Ozvučenie kaviarne

Tréningovú kaviareň Lepší príbeh má na svedomí:

Občianske združenie Starý tunel, r.s.p.
Palkovičova 18, 821 08 Bratislava

IČO: 4236 2245

Bankové spojenie: Tatra banka,
IBAN: SK28 1100 0000 0029 4015 8464

Zapísané v RMNO MV SR
pod číslom VVS/1-900/90-43838

Projekt podporil Nadačný fond PwC v Nadácii Pontis.

Tento projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.

Terapeutická kaviareň Lepší príbeh existuje vďaka podpore Nadácie VÚB.